Farmacie

PARACETAMOL 500MG CTX20CPR ANTIBIOTICE

3,20 lei

Cod: 25023

Greutate: 0,030 kg

Producator:

Forma: comprimate

Scooter Livrare in aceeasi zi in Constanta
Comanda pana la ora 14:00 - 10 lei

Red card Livrare in 2 zile in restul tarii - 17.99 lei

Descriere:

Paracetamol 500 mg face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice.

Beneficii:

Paracetamol 500 mg acţionează împotriva durerilor uşoare şi moderate şi reduce febra

Atentionari:

Nu luați Paracetamol 500 mg dacă:

  • Sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare din celelalte componente ale medicamentului (enumerate la punctul 6);
  • Suferiţi de afecţiuni grave hepatice; -suferiţi de un deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază.
  • Mai luaţi şi alte medicamente în timpul tratamentului cu paracetamol, verificaţi prezenţa paracetamolului în compoziţia lor pentru a evita supradozajul; – suferiţi de boli de ficat, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii) sau boli renale grave (numai tratamentul ocazional fiind acceptabil in acest caz);
  • Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
  • Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe blister sau pe cutie după “EXP”.
  • Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
  • A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Mod de administrare:

  • Paracetamol 500 mg se administrează pe cale orală.
  • Paracetamolul 500 mg poate fi administrat indiferent de momentul mesei.
  • Medicamentul nu se va administra la intervale mai mici de 4 ore.
  • Doza uzuală este: Adulţi şi adolescenți peste 15 ani: doza iniţială este de 1-2 comprimate Paracetamol 500 mg.
  • La nevoie se poate repeta doza, respectând un interval de 4-6 ore între administrări.
  • Doza maximă admisă este de 8 comprimate (4 g paracetamol) pe zi.
  • Copii 12-15 ani (41-50 kg): doza recomandată este de un comprimat de 500 mg, repetat la nevoie la 4-6 ore, fără a se depăşi 3 g pe zi (6 comprimate).
  • Copii 8-12 ani (27-40 kg): doza recomandată este de un comprimat de 500 mg, repetat la nevoie la 4-6 ore, fără a se depăşi 2 g pe zi (4 comprimate).
  • Copii 6-8 ani (17-26 kg): 250 mg, repetat la nevoie de 4 ori pe zi, fără a se depăşi 1 g pe zi (2 comprimate).
  • Copii cu vârsta sub 6 ani: se recomandă utilizarea unei forme farmaceutice adecvată vârstei.Compozitie:

    Substanţa activă este paracetamol. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg. -Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă K29-32, talc, stearat de magneziu.

    Mod de prezentare: Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a 10 comprimate

    Producator ANTIBIOTICE SA